מטבע סוברין אנגלי – היסטוריה מפוארת ועתיד מנצח

מטבע סוברין אנגלי הוא אותו מטבע שהוטבע על ידי המלך הנרי ה- 7 בשנת 1489. משמעות השם 'סוברין' הנו ריבון והדמויות המוטבעות על המטבע הן אביר הרוכב על סוס ונלחם בדרקון בעל ארשת מפחידה, על גב המטבע נחרט סמל הממלכה הבריטית. המטבע הראשון שהוטבע היה במשקל חצי אונקיה והטוהר שלו היה 23 קאראט, נכון להיום מטבע סוברין אנגלי הינו פריט מיוחד לאספנים. לאורך השנים המטבע הוטבע בעיקר באנגליה, אך גם בחלק ממדינות הכתר הבריטי, דאז אוסטרליה, הודו, קנדה, גיברלטר, דרום אפריקה ועוד.

selling gold coins

מטבע האביר והקשר לישראל

מטבע סוברין אנגלי עבר גלגולים רבים במרוצת השנים ובאמצע המאה התשע עשרה החליט המלך ג'ורג' ה- 3 לחזור ולהשתמש במטבע זה ובהתאם הוא הורה להטביע 16 מטבעות מסוגים שונים, כאשר כולם היו בטוהר של 22 קאראט ובמשקל של כ- 7.988 גרם , בצד אחד של המטבע היה הפנים של המלך או המלכה ובצד האחר דמות אביר. דמות זו של האביר, אשר הופיעה על כל המטבעות הייתה בעלת קשר לארץ ישראל.

האביר, המוטבע על המטבע היה ג'ורג' הקדוש. אביר זה שרכב על הסוס עפ"י הסיפור הרג דרקון והפיל את אימתו על לוב ובכדי לא להחריב את לוב כולה הוא דרש קורבן של בחורה צעירה מדי יום. בסיפור האגדה על האביר ג'ורג' מוזכר שהוא נולד בלוד ונקבר בלוד (לוד הייתה חלק מהאימפריה היוונית דאז). קשר נוסף לישראל הוא האסקלון שהתנפץ במפגש עם הדרקון. אסקלון זה  (הרומח) הוא למעשה על שם אשקלון.

ערכו של מטבע סוברין אנגלי

ערכו של מטבע סוברין אנגלי נקבע בדומה לכל מטבע זהב ונקבע על פי משקל המטבע, ערכו האספני וערכו ההיסטורי. פרמטר נוסף אותו יש לקחת בחשבון בעת בדיקת ערכו של המטבע הוא איכות הזהב. במטבעות זהב סוברין נעשה שימוש בחומרים נוספים מלבד זהב לכן אינם זהב טהור. יש לקחת בחשבון שיש מטבעות סוברין אנגלי מתקופות שונות והמטבעות החדשים יותר הם בעלי משקל של 7.988 גרם ועשויים מזהב ו916 = 22 קראט.

טיפים כללים לפני מכירת מטבעות זהב:

סגירת תפריט